International conference
«Numbers, Forms and Geometry»

August 21 - 26, 2017
Sochi, Russia

TIMETABLE

PDF file

21 Augist 2017, Monday
10.00 – 10.15 Registration
10.15 – 10.20 Opening ceremony
10.20 - 11.10 Alexey Ustinov “Elementary approach to Somos-4 sequences”
11.10 – 11.30 Coffee break
11.30 – 12.20 Victor Bykovskii “On the rank of odd hyper-quasi-polynomials”
12.30 – 13.00 Nikolai Dobrovolsky “On hyperbolic Hurwitz zeta function”
13.00 – 14.00 Lunch
14.00 – 14.20 Dmitry Frolenkov “Non-vanishing of automorphic L-functions of prime power level”
14.30 – 14.50 Renata Macaitiene “Approximation by discrete shifts of Riemann zeta-function”
15.00 – 15.20 Olga Gorkusha “Canonical diagrams for lattices in dimension three and packings of a plane”
15.20 – 15.50 Coffee break
15.50 – 16.00 Alexandr Pishchukhin “Automatic classification based on multidimensional information representation”
22 August 2017, Tuesday
10.00 – 10.50 Vladimir Dubinin “Connected lemniscates and distortion theorems for polynomials and rational functions”
10.50 – 11.10 Coffee break
11.10 – 12.00 Ilya Shkredov “Recent results in sum-product”
12.10 – 13.00 Oleg German “Diophantine exponents and products of linear forms”
13.00 – 14.00 Lunch
14.00 – 14.20 Galina Voskresenskaya “Multiplicative eta–products in structure theorems”
14.30 – 14.50 Olga Balkanova “Moments of L-functions and the Liouville-Green method”
15.00 – 15.20 Darius Siauciunas “A weighted discrete universality of periodic zeta-functions”
15.20 – 15.40 Coffee break
15.40 – 16.00 Gennady Alekseev “Inverse design method in cloaking problems”
16.10 – 16.30 Alexander Chebotarev “Exponential stability of stationary solutions of radiation heat transfer equations”
23 August 2017, Wednesday
Free day
24 August 2017, Thursday
10.00 – 10.50 Vasilii Bernik “The distribution of algebraic and integer algebraic numbers on the real line”
10.50 – 11.10 Coffee break
11.10 – 12.00 Andrei Illarionov “Functional equations and theta functions”
12.10 – 13.00 Irina Balaba “On linear fractional transformations of Thue polynomials”
13.00 – 14.00 Lunch
14.00 – 14.20 Aliaksei Kudin “Small values of irreducible divisors of integer polynomials”
14.30 – 14.50 Artyom Lunevich “An analogue of Khinchine’s theorem for the divergence case in the space $Q_p^2$”
15.00 – 15.20 Alexandr Polyanskii “Proof of Laszlo Fejes Toth’s zone conjecture”
15.20 – 15.40 Coffee break
15.40 – 16.00 Filipp Burtyka “The number of solvents of second-order unilateral matrix polynomials over prime finite fields”
16.10 – 16.30 Pavel Bibikov “On symplectization of 1-jet space and contact birational transformations”
25 August 2017, Friday
10.00 – 10.50 Mikhail Guzev “Different forms presentation of the solution of the second-order differential equation”
10.50 – 11.10 Coffee break
11.10 - 12.00 Alisa Sedunova “A logarithmic improvement in the Bombieri-Vinogradov theorem”
12.10 – 13.00 Yuri Nesterenko “Rational approximations to some classical constants”
12.40 – 14.00 Lunch
14.00 – 14.30 Armenak Gasparyan “On number-theoretic multidimensional matrices and determinants”
14.40 – 15.00 Boris Levitskiy “Ð-harmonic mappings of spatial domains and the inner p-harmonic radius”
15.10 – 15.30 Alina Trepacheva “On the value set of general polinomials over arbitrary ring of residues”
15.30 – 15.50 Coffee break
15.50 – 16.10 Mariia Monina “On the multiplicative method of construction Somos-8 and Somos-9 integer-valued sequences”
16.20 – 16.40 Mariia Avdeeva “The estimation of growth rate for the hyperelliptic systems of sequences”